Uczniowie z klas IC i IG 20 października 2016r. pod przewodnictwem nauczycieli p. Moniki Jarosz, p. Małgorzaty Sabat oraz p. Beaty Józefaciuk wyruszyli na wycieczkę do Lublina.

Pierwszym elementem wyjazdu było „Centrum Spotkania Kultur”, które swoją działalność uroczyście rozpoczęło 1 X 2016r.. Centrum zastąpiło „Teatr w Budowie”, inwestycję pod którą kamień węgielny został wmurowany w 1974r!. Miał przyćmić swoją wielkością pobliski budynek KUL. Tymczasem przez 40 lat budowa ta zamarła i stała się symbolem niedowładu PRL.

 

Zadaniem CSK jest tworzenie oraz prezentowanie sztuki i kultury. W obiekcie znajdują się m.in. sala widowiskowo-kongresowa mieszcząca 1000 osób, którą mogliśmy dokładnie obejrzeć z perspektywy widowni, ponadto sala baletowa, kameralna, kinowa, galerie wystaw, na których można dostrzec sztukę popularną, użytkową i nowoczesną. Wszyscy byli zachwyceni nowoczesnym projektem całego budynku oraz bardzo zadbanego ogrodu na dachu. Następnie przeszliśmy do kina „Cinema City” w centrum handlowym „Plaza”, gdzie obejrzeliśmy najnowszą produkcję Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Film skupia się na losach młodej Polki – Zosi Głowackiej. Akcja rozpoczyna się od wydarzeń osadzonych na wiosnę 1939 roku w wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Od razu zauważamy napięte relacje między mieszkańcami, ale i miłość niezważającą na pochodzenie. Zosia zakochana jest z wzajemnością w młodym Ukraińcu. Jednak młoda Polka zmuszona jest do małżeństwa z wdowcem. Wkrótce rozpoczyna się wojna i Zosia staje się uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu.

Film „Wołyń” był dla nas lekcją historii, mogliśmy przybliżyć sobie sylwetki i problemy ludzi, którzy żyli niecałe 80 lat temu.

Laura Włoch i Aleksandra Bogusz, klasa IC