Cannot find kk/2018/czerwiec/3 subfolder inside /home/zs2/public_html/proba/images/kk/2018/czerwiec/3/ folder.
Admiror Gallery: 5.2.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:7.2.34

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.” - Maria Skłodowska-Curie

W dniu 7 września 2018 r. uczniowie klasy: II a, II b, III a, III d i III s Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie, wzięli udział w 59. Pokazach Fizycznych, organizowanych przez wykładowców Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie.

Pokazy rozpoczęły się od tematu „Fizyka zabawek”, który pozwolił wszystkim zrozumieć zasadę powstawania baniek mydlanych, działania łódeczki ”put put”, kalejdoskopu, balansującego ptaszka i walca toczącego się raz w jedną, a raz w drugą stronę.

Bardzo interesującymi okazały się doświadczenia z wykorzystaniem światła białego, ultrafioletowego, podczerwonego oraz laserowego. Uczniowie zobaczyli między innymi: efekt stroboskopowy, powstawanie powidoku, świecenie roztworów, zasadę działania oka.

Na pokazach „Fizyka latania”, udało im się zrozumieć zasady aerostatyki i aerodynamiki, wpływające na efektywność lotów ptaków, samolotów i dronów.

Wszystko to dopełniły doświadczenia z tematu ”Błękitna planeta”, które pozwoliły uczniom poznać mechanizm tworzenia się chmur, deszczu, wiatru, wirów, cyklonów, mirażu i ruchomych piasków.

Każdy temat był przedstawiony w sposób ciekawy i humorystyczny. Wszyscy wyszli z pokazów podekscytowani i na pewno za rok z przyjemnością wrócą na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, aby zgłębić kolejne tajniki magicznych eksperymentów.