Wiosną, gdy więcej przebywamy w plenerze, na łonie przyrody powinniśmy zastanowić się czy otaczające nas piękno trwać będzie wiecznie. Taka refleksja jest konieczna. Nie wiadomo kiedy, wskutek działań antropogenicznych możemy utracić urok naszej planety Ziemi na zawsze.
Niedawno przypadał kolejny Światowy Dzień Ziemi. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtowały ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. W tym roku Dzień Ziemi 2019 przebiegał pod hasłem Chrońmy nasze gatunki. Ogromnym darem naszej planety są miliony gatunków, które znamy i kochamy. Wiele wciąż nie zostało jeszcze odkrytych. Niestety, ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody, w wyniku czego świat stoi przed największym wymieraniem od czasów dinozaurów.
Dlatego młodzież licealna z pierwszej klasy biologiczno – chemicznej wraz z opiekunem zorganizowała ekologiczny apel. Dziewczęta w interesujący sposób zaprezentowały problemy naszej Ziemi. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli fragmenty filmików o edukacyjnej treści. Ekologiczny charakter imprezy podkreślił konkurs na najciekawszy plakat, quiz z wiedzy o Ziemi, prezentacja wyników ankiety na temat wiedzy przyrodniczej wśród uczniów oraz muzyczne występy młodzieży. Prace plastyczne zostały nagrodzone brawami i drobnymi nagrodami. Dziękujemy lokalnym sponsorom, którymi było Nadleśnictwo Lubartów oraz sklep ogrodniczy Garden.
Apel w ZS nr 2 na pewno skłonił wszystkich uczestników spotkania do głębokiego przemyślenia, iż złe działania przeciwko naturalnemu środowisku, to nic innego, jak działania przeciwko samemu sobie, a nie tylko wbrew naszej planecie Ziemi. Dlatego wszyscy bierzmy odpowiedzialność za niszczenie globu. Na zachowanie środowiska w niezmienionym stanie ogromny wpływ mają nasze codzienne zachowania: segregacja odpadów, używanie produktów i opakowań nadających się do recyklingu, sprzątanie miejsca po biwaku, oszczędzanie energii elektrycznej, gazu i wody, dbanie o zieleń, wyrzucanie śmieci do koszy zamiast na ziemię.
ZS2