-Teraz tylko plakaty i artykuły w mediach społecznościowych. Mamy też zaplanowane dla klasy spotkania - webinaria na tematy związane z ekologią. I, oczywiście w miarę  możliwości, 22 kwietnia lub w ciągu najbliższych dni weźmiemy worki na śmieci i sami posprzątamy otoczenie naszego miejsca zamieszkania lub najbliższą okolicę- mówią uczennice z I LO w Lubartowie.

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku hasło przewodnie tego międzynarodowego święta brzmi: "Przywróć naszą Ziemię". Niestety, obecnie z powodu pandemii koronawirusa wiele wystąpień i akcji, które odbywały się w poprzednich latach, musi przenieść się do świata wirtualnego.

Jednak zaczynając od początku, ,,Światowy Dzień Ziemi” to akcja prowadzona corocznie wiosną, znana również pod nazwami ,,Dzień Ziemi” lub ,,Międzynarodowy Dzień Ziemi”. John Mc Connell jako niezwykły człowiek, wystąpił z inicjatywą obchodzenia tego typu uroczystości. Miało to miejsce na konferencji UNESCO w 1969 roku. Natomiast za święto globalne został uznany dopiero około 20 lat później w 1990 roku, kiedy to zmobilizował do działania aż 200 milionów ludzi w 141 państwach.

Głównym celem obchodzenia tego dnia jest przybliżenie społeczeństwu problemów związanych ze współczesną ekologią, a także edukacja w zakresie ochrony środowiska. Jest to również okazja do przedstawienia zagrożeń, które czyhają na naszą planetę oraz zastanowienia się nad przyszłym życiem i zdrowiem człowieka w obliczu ludzkich działań, które doprowadzają do niszczenia środowiska.

Pewnie wiele osób zastanawia się, po co ktoś stworzył taką inicjatywę, przecież nasza planeta istnieje już tak długo, że na pewno jakoś sobie poradzi. Jednak problemy, których doświadcza, są dużo poważniejsze niż nam się wydaje.

Lasy w Amazonii są ciągle wypalane i wycinane w celu tworzenia nowych plantacji lub miejsc przeznaczonych do hodowli zwierząt, a przecież te same lasy produkują bardzo dużo tlenu, który przecież jest nam niezbędny do życia.

Globalne ocieplenie, do którego również znacząco się przyczyniamy, powoduje wzrost temperatury powietrza, a to z kolei doprowadza do wysychania rzek i suszy. Gleba pozbawiona wody nie spełnia już swojej roli. Topnienie lodowców to również kolejny efekt, którego konsekwencją jest ciągłe podnoszenie poziomu wody w oceanach, doprowadzające do zalewania lądu.

Istnieje jeszcze jedna, oceaniczna historia, która wydaje się nieco fantastyczna, a jednak jest prawdziwa - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, czyli wyspa stworzona po prostu ze śmieci: plastikowych butelek, zakrętek, foliowych reklamówek, powstała w wyniku ruchu wody na Oceanie Spokojnym. Przerażający jest fakt, iż jej powierzchnia jest pięciokrotnie większa od powierzchni Polski. Oczywiście wszystkie te odpady stworzył człowiek, lecz gdy przestały już być mu potrzebne po prostu wyrzucił, nie zdając sobie sprawy, co tak naprawdę tym czyni.

Słysząc o tych wszystkich problemach naszej planety, chyba każdy zacznie zastanawiać się, jak może jej pomóc. Dlatego 22 kwietnia setki milionów ludzi może go świętować w szczególny sposób. Choć raz w roku, prawidłowo i porządnie możemy posprzątać naszą najbliższą okolicę. Najprostsze działanie, jakiego może się podjąć każdy z nas to wziąć worek, rękawiczki i iść przed siebie, aby zebrać jak najwięcej śmieci. Koncepcja troski o naszą planetę łączy osoby niezależnie od narodowości, wieku, charakteru, wyglądu czy wyznania. Ziemia, to dom dla wielu stworzeń i naszym obowiązkiem jest o nią dbać.

Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby Dzień Ziemi trwał przez cały rok, bo tak naprawdę w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś wartościowego dla naszej planety. Każdego dnia powinniśmy zwracać uwagę na pewne drobne, może niewiele dla nas znaczące zachowania, które mogą się przyczynić do uratowania Ziemi. Chociażby zawsze wyłączać światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia, myjąc zęby zakręcać wodę, czy prawidłowo segregować śmieci.

Pamiętaj, że nasza planeta jest jedna i jak na razie nie ma innego miejsca, w którym moglibyśmy zamieszkać, więc dbaj o nią, póki jeszcze masz o co!

Uczennice z kl. II m i II s I LO w Lubartowie

DZ2.jpgDZ 3.jpgnoname.jpg