Biblioteka Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie włączyła się do udziału w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.  Od 19 do 21 kwietnia 2022 przypinamy symboliczne żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć. 

Miłość jest motywem przewodnim akcji Żonkile. 

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

IMG_20220421_092208.jpgIMG_20220421_092217.jpg