Dwa miesiące to bardzo dużo, gdy stoi się u progu wakacji, ale też bardzo mało, gdy okazuje się, że już minęły. Jednak gdy w perspektywie ma się powrót do szkoły, do koleżanek i kolegów, na korytarze tętniące gwarem rozmów, a nie do ograniczeń wynikających z pandemii, nawet widmo sprawdzianów nie jest straszne. A wakacyjne przygody i wspomnienia? Na pewno staną się tematem niejednej pogawędki i odskocznią od codzienności. Dlatego inauguracja nowego roku szkolnego w ZS2 to moment, w którym cieszymy się tym, co minęło, ale z równie wielką radością czekamy na to, co przyjdzie.

Jak powiedział podczas uroczystości pan Zbigniew Sajda pełniący obowiązki dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie: […] przed nami kolejny rok wytężonej nauki, pracy, wyrzeczeń, ale również rok sukcesów, osiągnięć i satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku. W świecie my – Polacy jesteśmy znani z tego, że pamiętamy o naszej przeszłości. Ale inne nacje cenią również nasze dążenie do osiągnięcia obranych celów, nasz upór i determinację. […] Te pozytywne cechy na pewno przydadzą się naszym tegorocznym maturzystom. Pamiętajcie, że wspólnie dążymy do osiągnięcia celu, jakim jest dobrze zdana matura. A poprzeczka zawieszona została przez ubiegłorocznych maturzystów bardzo wysoko. 97% w LO i 98% w TZ, to wynik najlepszy w powiecie i jeden z najwyższych w historii szkoły. Wyniki egzaminów zawodowych również dają nam powody do zadowolenia: 100% z części teoretycznej i ponad 90% z praktycznej.

Tak . Plany, cele, postanowienia, nowe pomysły, wycieczki, konkursy, egzaminy zawodowe, matura – to wszystko wypełni nam najbliższe miesiące. Ale 1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego, to również przywoływana w pamięci rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie zapomnieliśmy o wydarzeniach zapoczątkowanych 1 września 1939 roku i ludziach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Jednak tym razem towarzyszyła nam jeszcze inna refleksja. Do tej pory powtarzaliśmy z przekonaniem, że współczesny świat wyciągnął wnioski z przeszłości i wojna nie stanie się nigdy udziałem Europy. Tymczasem kilka miesięcy temu zrozumieliśmy, jak łatwo doświadczenia przeszłości mogą stać się doświadczeniami teraźniejszości. Zrozumieliśmy, jak wiele mamy do stracenia. Dzisiaj wiemy, że naszą drogą do dobrego jutra jest kształtowanie naszych charakterów, zdobywanie wiedzy, umiejętności oraz refleksyjna pamięć o historii i jej bohaterach. Pamiętając o przeszłości, zadbamy o naszą teraźniejszość i przyszłość. Nowy rok szkolny to okazja do realizacji tych postanowień. Zatem do dzieła!

 

LIST DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 IM. KSIĘCIA PAWŁA KAROLA SANGUSZKI, PANA ZBIGNIEWA SAJDY

Chciałbym zacząć od powitania zaproszonych na dzisiejszą uroczystość gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Witam Starostę Lubartowskiego, panią Ewę Zybałę oraz pana Jarosława Budkę urzędującego członka Zarządu Powiatu. Jest z nami również Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Wiesława Bronisz.  

Szanowni goście, drodzy uczniowie, nauczyciele 

Jesteśmy dziś świadkami historycznej chwili. Jest kilka powodów, aby tak twierdzić.  Spotykamy się na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wszyscy razem po raz pierwszy od kilku lat, ponownie, po 23 latach mamy IV lasy liceum, które będą zdawały „nową maturę”, kończy edukację na poziomie ponadgimnazjalnym ostatnia klasa tzw. „starego” technikum- IV T. Jednak, jeśli również mogę nawiązać do słów Stanisława Barańczaka, to nie historia jest najważniejsza. Ważne jest to, co przeżywamy teraz, to co jeszcze przed nami. A przed nami kolejny rok wytężonej nauki, pracy, wyrzeczeń, ale również rok sukcesów, osiągnięć i satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku. w Świecie jesteśmy znani z tego, że pamiętamy o naszej przeszłości. Ale inne nacje cenią również nasze dążenie do osiągnięcia obranych celów, nasz upór i determinację. Na progu nowego roku szkolnego życzę tego sobie i wam wszystkim: uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym oraz naszym drogim gościom.

Te pozytywne cechy na pewno przydadzą się naszym tegorocznym maturzystom. Pamiętajcie, że wspólnie dążymy do osiągnięcia celu, jakim jest dobrze zdana matura. A poprzeczka zawieszona została przez ubiegłorocznych maturzystów bardzo wysoko. 97% w LO i 98% w TZ, to wynik najlepszy w powiecie i jeden z najwyższych w historii szkoły. Wyniki egzaminów zawodowych również dają nam powody do zadowolenia: 100% z części teoretycznej i ponad 90% z praktycznej. A po egzaminach poprawkowych może być już tylko lepiej. Uczniom klas II, III i IV Z życzę, aby przy pomocy nauczycieli i wychowawców udało się wam obrać właściwą ścieżkę waszego rozwoju. Niech kolejne lata nauki w szkole „na Chopina” będą nie tylko czasem nauki i zdobywania nowych umiejętności, ale również czasem kształtowania charakterów, dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną oraz rozwijania zainteresowań. Dołożymy wszelkich starań, aby tak się stało. Chciałbym skierować również kilka słów do uczniów klas I. Przede wszystkim witam was w murach Naszej szkoły i pragnę was zapewnić, że dokonaliście właściwego wyboru. Doceniamy to, że wśród wielu ofert, dostrzegliście atuty I LO i TZ nr 2. Ale przede wszystkim gratuluję, że w bardzo trudnej tegorocznej rekrutacji to właśnie Wam się udało. Jestem pewien, że otrzymacie tutaj staranne wykształcenie, a na każdym kroku będziecie czuli wsparcie starszych koleżanek i kolegów oraz merytoryczną pomoc nauczycieli. W r. szk. 2022/2023, biorąc pod uwagę nasze możliwości lokalowe, rozpocznie naukę w murach Naszej szkoły 6 klas I LO i 2 klasy TZ nr 2. Czekają na was wszystkich odremontowane sale lekcyjne, w tym dwie nowe: 10A i P3, odnowiony parking dla uczniów, ciekawe zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań i projekty unijne.

Pracę w naszej szkole rozpocznie również kilkoro nowo przyjętych nauczycieli. Przedstawiam p. Annę Niedzielę- nauczyciela j. niemieckiego. Przedstawiam p. Dagny Jakóbiec- szkolnego psychologa. Pani Magdalena Sobich obejmie funkcję pedagoga specjalnego. Pamiętajcie, że wszyscy pracownicy szkoły służą Wam pomocą, jeśli takiej będziecie takiej potrzebowali.

Drodzy nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni- nie powiem że czeka nas łatwy, nie wymagający wysiłku rok. Ale skłamałbym też, gdybym powiedział, że będzie on bardzo trudny i pełen niemożliwych do zrealizowania wyzwań. Na pewno będą sukcesy i porażki, trudne decyzje i sprawy, które same się rozwiążą. Reasumując, będzie to kolejny rok naszej żmudnej, często niedocenianej, ale jakże pięknej pracy. Dziękuję, że trwają Państwo na posterunku.

Słowa podziękowania za okazane wsparcie i pomoc kieruję, na ręce pani Starosty, do naszego organu prowadzącego- Powiatu Lubartowskiego. To dzięki Państwa działaniom Nasza szkoła nieustannie się rozwija, a uczniowie i nauczyciele bez przeszkód mogą realizować cele, jakie sobie rokrocznie stawiają.

Wielu działań nie udałoby się nam zrealizować, gdyby nie wasi rodzice. Czujemy Państwa wsparcie i  zaangażowanie w życie szkoły. Dziękujemy.

Kończąc, życzę wam drodzy uczniowie samych sukcesów- na pewno wam w tym pomożemy i braku czasu na nudę- o to też się postaramy.

Z. Sajda

_DSC6445.JPG_DSC6458.JPG_DSC6498.JPG_DSC6480.JPG_DSC6472.JPG_DSC6455.JPG_DSC6461.JPG_DSC6451.JPG_DSC6470.JPG_DSC6454.JPG