Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki miał ogromną przyjemność gościć w swoich progach utalentowanych muzyków polskiej i światowej sławy- Alicję Węgorzewską – śpiewaczkę operową, Macieja Miecznikowskiego- śpiewaka operowego i piosenkarza oraz Roberta Grudnia- mistrza organów. Artyści zaangażowali się w uświetnienie Roku Polskiego Romantyzmu włączając się w organizację cyklu koncertów pt. ,,Hymn”, którego jedna z odsłon odbyła się 23 listopada 2022 r. w hali widowiskowo- sportowej przy ul. Chopina w Lubartowie.

Na wstępie pan Zbigniew Sajda- p. o. Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 przywitał przybyłych na koncert gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Wicestarosta Powiatu Lubartowskiego pan Jacek Pożarowszczyk, Członek Zarządu Powiatu pan Lucjan Mileszczyk, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszego powiatu, emeryci, nauczyciele, uczniowie i wszyscy, których pasją jest polskość.

Tematem przewodnim koncertu było znaczenie hymnu w tradycji narodowej oraz przypomnienie, jak wielki wpływ na losy kolejnych pokoleń Polaków mieli Legioniści, Powstańcy, zwykli- a jakże niezwykli Polacy broniący Ojczyzny do ostatniej kropli krwi. O powstaniu pieśni hymnicznych opowiadała pani Anna Drela- historyk. Pani Drela przypomniała najmłodszym uczestnikom koncertu o tym jak ważne jest zachowanie i postawa podczas śpiewania hymnu.

Niezwykły spektakl muzyczny rozpoczął donośny śpiew pieśni Bogurodzica- trzynastowiecznej polskiej pieśni religijnej. Głośny śpiew artysty śpiewającego ten najstarszy zachowany tekst poetycki przyprawił wszystkich o dreszcze. Podniosły nastrój koncertu przeplótł się ze śpiewem najmłodszych uczestników- przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Lubartowie, które zaprezentowały utwór: ,,Co to jest niepodległość?”. Patriotyczne stroje, biało-czerwone flagi pięciolatków sprawiły, że nasze serca mocniej zabiły widząc tak ogromne przywiązanie do polskości ze strony dzieci. Jednakże ta międzypokoleniowa uczta dla ucha nie odbyłaby się bez udziału najstarszej części publiczności- Klubu Seniora z Niedźwiady towarzyszącemu Alicji Węgorzewskiej w wykonaniu ,,Roty”.

Zespołu Szkół nr 2 także mógł się poszczycić patriotyczną postawą uczniów klasy III T, formujących chór męski występujący u boku Macieja Miecznikowskiego, wykonując hymn Legionów Polskich- ,,My pierwsza Brygada”. Chórowi oraz artyście solowo towarzyszył Jan Pióro- uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie.

,,Ludzie wolni są braćmi”- tak brzmiało motto Legionów Polskich. Obyśmy nigdy tej wolności nie musieli bronić i śpiewać jak wspomniała pani Węgorzewska „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Te słowa do tej pory głośno wybrzmiewają w naszych sercach.

Koncert był częścią projektu Międzynarodowe Centra Edukacyjne– Tradycja- Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Honorowy patronat nad koncertem sprawował Starosta Lubartowski pan Tomasz Marzęda. Partnerami projektu są Centrum Jana Pawła II w Lublinie oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia.

ZS2

_DSC9926.JPG_DSC9820.JPG_DSC9860.JPG_DSC9768.JPG_DSC9842.JPG_DSC9797.JPG_DSC9766.JPG_DSC9844.JPG_DSC9787.JPG_DSC9990.JPG_DSC9915.JPG_DSC9868.JPG_DSC0036.JPG_DSC9773.JPG_DSC9851.JPG_DSC9688.JPG_DSC9872.JPG_DSC9837.JPG_DSC9828.JPG_DSC0091.JPG_DSC9761.JPG_DSC9674.JPG_DSC9713.JPG_DSC9753.JPG_DSC9998.JPG_DSC9954.JPG_DSC9818.JPG_DSC0122.JPG_DSC9742.JPG_DSC9726.JPG_DSC9814.JPG_DSC9834.JPG_DSC9707.JPG