”Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
(Wisława Szymborska) 

 

Co warto wiedzieć?

Pomysł jego organizacji zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w tym dniu kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka, którego według legendy pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom prezentami w postaci książek. Fakt ten wykorzystał miejscowy wydawca Vicent Clavel Andrés, który w 1926 roku zainicjował obchody Dnia Książki. Symbolem tego święta jest czerwona róża.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes i William Shakespeare (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a Cervantes’a według gregoriańskiego). Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 r. tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie, ale przede wszystkim czytelnicy.

Sukces międzynarodowego dnia utworzonego przez UNESCO okazał się tak wielki, że pomysłodawcy postanowili pójść o krok dalej i stworzyli instytucję Światowej Stolicy Książki. Tytuł ten jest przyznawany co roku, jako wyróżnienie dla najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo, przygotowanego przez dane miasto. Pierwszą w historii Światową Stolicą Książki był Madryt ( powołany 23 kwietnia 2001 roku). W ubiegłym roku ten zaszczyt przypadł Wrocławiowi, który honorową funkcję pełni do 23 kwietnia 2017 r.

Dnia 22 kwietnia na zakończenie wrocławskiej kadencji Światowej Stolicy Książki został zaprezentowany Światowy Hymn Książki http://www.wroclaw2016.pl/bookaid Słowa hymnu, podkreślające rolę literatury, a jednocześnie olbrzymią moc przekazu poety, pochodzą z wiersza Tadeusza Różewicza pt. „Włosek poety”. Melodię specjalnie do tego projektu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tekst został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków.

Ponadto na fali sukcesu Światowego Dnia Książki, w 1967 roku postanowiono stworzyć analogiczne święto skierowane do dzieci. Od tamtej pory co roku 2 kwietnia na całym świecie organizuje się różne wydarzenia promujące czytelnictwo. Na patrona wybrano Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, którego bajki znane są na całym świecie. Podobnie jak w przypadku święta dla dorosłych, co roku wybierane jest miasto – gospodarz. Polska była organizatorem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

Z okazji Dnia Książki od poniedziałku zapraszamy do biblioteki szkolnej na wystawę prezentującą powieści z ponad 20 krajów. W czwartek nagrodzimy uczniów biorących udział w konkursie plastycznym zorganizowanym z tej okazji, a 11 maja odbędzie się spotkanie autorskie.

Bądźmy ambasadorami czytelnictwa!
Obudźmy radość czytania!