10 listopada 2016 roku w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego miała miejsce konferencja historyczna pod hasłem „Odrodzenie i budowa niepodległej Rzeczypospolitej”.

Cieszę się, że w przededniu Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada, mogę złożyć wszystkim Państwu najlepsze życzenia. Cieszę się z obecności Państwa, którzy dziś otrzymają polskie obywatelstwo, a także Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, osób uhonorowanych odznaczeniami państwowymi za szczególne zasługi dla Polski oraz młodzieży uczestniczącej w konferencji i konkursie historycznym. Wszyscy Państwo jesteście bowiem członkami wspólnoty z 1050-letnią historią, kulturą i tradycją – mówił rozpoczynając konferencję wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. 

Na konferencji obecni byli również uczniowie naszej szkoły w osobach Dariusza Sokołowskiego, Damiana Palucha i Daniela Górnego, którzy pod opieką nauczyciela historii Artura Staszka zamierzali pogłębić swoją wiedzę i sprawdzić się w quizie historycznym przewidzianym na koniec uroczystości.

Wcześniej jednak wicewojewoda wręczył 27 osobom, mieszkających na terenie województwa lubelskiego, akty nadania polskiego obywatelstwa a następnie w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wicewojewoda odznaczył także, osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród odznaczonych znalazło się 31 osób, które wyróżniają się w działaniach na rzecz społeczności lokalnych, kultury i sztuki ludowej, honorowego krwiodawstwa czy ochrony przeciwpożarowej. Dziewięciu osobom prezydent Andrzej Duda przyznał Złote Medale Zasługi.

W dalszej części uroczystości prelegenci, wśród których byli: prof. Tomasz Panfil, prof. Mieczysław Ryba oraz dr Ilona Skibińska – Fabrowska wygłosili okolicznościowe wykłady w tematyce walki o niepodległość i budowy silnego państwa polskiego.

Na zakończenie odbył się wspomniany wcześniej quiz historyczny, podczas którego młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat historii Polski. Do quizu zgłosiły się 62 drużyny. Konkurs przeprowadzony był w formie internetowej, więc o ostatecznej lokacie decydowała nie tylko wiedza (choć ta odegrała niewątpliwie największą rolę) ale również precyzja odpowiedzi i szybkość łącza internetowego w sprzęcie jakim dysponowała dana drużyna. Wszystkie powyższe czynniki przyczyniły się do tego, że drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła piąte miejsce.

Gratulując naszym uczniom świetnego miejsca należy wspomnieć, że mogłoby być ono wyższe gdyby nie problem z połączeniem internetowym podczas odpowiedzi na jedno z pytań. Cóż „pierwsze koty za płoty”. Za rok wynik będzie lepszy :)

A. Staszek
nauczyciel historii i WOS