„I, oczywiście w miarę możliwości, 22 kwietnia lub w ciągu najbliższych dni weźmiemy worki na śmieci i sami posprzątamy otoczenie naszego miejsca zamieszkania lub najbliższą okolicę” – tak pomyślały i powiedziały uczennice z ZS nr 2 w Lubartowie przed 22 kwietnia, czyli Światowym Dniem Ziemi. Słowa nie zostały rzucone na wiatr.

Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią wiele wystąpień i akcji zostało przeniesionych do świata wirtualnego. Webinaria, artykuły i plakaty nie wystarczyły uczniom z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie. Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznego międzynarodowego święta „Przywróć naszą Ziemię" młodzież postanowiła je urealnić.

Na szczęście wielu młodym ludziom „z Chopina” bardzo zależy na czystości najbliższego otoczenia. Przekonaliśmy się o tym dzięki  ich aktywnym ekologicznym postawom. Swoimi działaniami zaskoczyli wiele osób. W przeciągu ostatnich dni, od 21 kwietnia, uczniowie zajęli się porządkowaniem najbliższego otoczenia w swoich miejscowościach. W większości indywidualnie udali się do pobliskich lasów, poszli na łąki,  maszerowali dróżkami, drogami, ścieżkami komunikacyjnymi.  Posprzątali nie tylko w Lubartowie,  w dolinie Wieprza, w pobliżu osiedla  Kopernika, przy torach, wiadukcie, czy tzw. karierach ale również na terenie wielu gmin naszego powiatu. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Lubartowa punktowo zrobiło się czyściej w okolicach Skrobowa,  Łucki, Kolonii Łucka, Lisowa, Woli Lisowskiej, Brzezin, Szczekarkowa, Pałecznicy, Firleja, Kamionki, Starego Antonina, Leszkowic, Rawy, Kolechowic, Kocka, Stoczka Kockiego, Dębicy, Elżbietowa. Niektórzy uczniowie działali w towarzystwie swojego młodszego rodzeństwa, dając tym samym przykład wzorowej postawy ekologicznej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z działań młodzieży oraz prezentacji, obrazującej widok miejsc przeprowadzania akcji przed i po uprzątnięciu śmieci.

Dobrze byłoby, gdyby Dzień Ziemi trwał CAŁY ROK! Do takiego wniosku doszła klasa I b z I LO w Lubartowie i w najbliższy poniedziałek włącza się do tej szlachetnej akcji. Młodzież organizuje w pierwszym dniu nauki w budynku szkoły wycieczkę integrującą klasę po długim okresie nauki zdalnej połączoną z porządkowaniem terenu.

Gratulujemy i dziękujemy młodzieży! Mamy nadzieję, że w kolejnych obchodach Dni Ziemi takich aktywnych osób będzie więcej. A może nasze otoczenie nie będzie potrzebowało takich akcji, może nasze społeczeństwo  ekologicznie „dojrzeje”.

Indywidualne podziękowania dla: Aleksandry, Adama, Anity, Dominiki, Igora, Jagody, Joanny, Julity, Kai, Karoliny, Katarzyny, Kingi, Klaudii, Leny, Łucji, Małgorzaty, Martyny, Natalii, Oliwii, Otylii, Patrycji, Weroniki, Zuzanny.

ZS2