...przed kilku laty powrócił z misji o. Tomasz Podrazik, który należy do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (Ojcowie Biali). Na zaproszenie naszych katechetów 2 marca gościł w naszej szkole, aby podzielić się z młodzieżą swoim doświadczeniem misyjnym. Po zakończeniu nowicjatu został wysłany na staż do Zambii. Tam nauczył się między innymi, że należy słuchać starszych, którzy zakazywali kąpać się w pięknym jeziorze, gdyż, jak wierzono, zostało zbudowane przez czarowników, żeby mogli komunikować się z Oceanem Indyjskim. Oczywiście razem z innymi nie uwierzył w te bajki. Kolejna kąpiel okazałą się ostatnią, gdy zobaczył płynącego obok węża. Wtedy zrozumiał. Tak uczył się życia w afrykańskiej rodzinie.

Był jeszcze w RPA, a potem wiele lat spędził na posłudze misyjnej w Tanzanii.  Tam nauczył się języka suahili. Parafie tanzańskie składają się z małych wspólnot. Nikt, kto należy do Kościoła, nie żyje poza wspólnotą. Wiara ma konkretne przełożenie, nie może być zachowywana tylko dla siebie. Każda grupa ma swoje zadanie: odwiedzanie chorych, opieka nad samotnymi i starszymi, odwiedzanie więźniów.  To chyba największa różnica między wspólnotami w Polsce i tymi w Afryce – mówił o. Tomasz. Choć wiele różni codzienność w Polsce i Afryce, żadna z nich nie jest lepsza. Ojciec przywiózł na spotkanie różne gadżety misyjne, które można było zobaczyć, dotknąć. Prezentował zdjęcia i filmiki z pracy misyjnej w Tanzanii. Czas lekcji był zdecydowanie za krótki, aby przekazać wszystko. Przeprowadził aż sześć spotkań z naszą młodzieżą. Kto chciałby dowiedzieć się więcej o Ojcach Białych, albo zdobyć doświadczenie misyjne jako wolontariusz na misjach, niech wybierze się się na spotkanie z misjonarzami do Natalina koło Lublina...

misjonarz.jpg