W dniach 13-17 marca w ZS nr 2 przy ul. Chopina odbyła się akcja „Studnia dla Południa” organizowana we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.

Uczniowie szkoły aktywnie włączyli się w przygotowania i dzielnie stawili czoła problemowi braku dostępu do wody w różnych częściach świata, a w szczególności w Afryce.

Wszystko zaczęło się od prezentacji multimedialnej. Uczniowie klas 1a i 1t zwrócili uwagę wszystkich uczniów naszej szkoły na poważny problem, z jakim codziennie muszą mierzyć się nasi rówieśnicy w Afryce. Brakuje dostępu do wody pitnej. Studnie, o ile są, są bardzo daleko, a droga po wodę staje się niebezpieczną wędrówką, która może kosztować nawet życie.

Przez trzy dni mogliśmy zobaczyć, jak trudne są poszukiwania wody. Uczniowie klas 1a, 1t, 2a, 2b, 2c i 2d przygotowali specjalną grę terenową. Nagrodą za najszybciej wykonaną misję był dodatkowy dzień wycieczkowy! Miło nam poinformować, że zawody te zwyciężyła klasa 2t, która jako jedyna przeszła grę ze średnim czasem poniżej 10 minut, a dodatkowo wykonała wszystkie powierzone zadania!

Ostatniego dnia akcji przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną. Zebrane pieniądze realnie wpłyną na poprawę warunków sanitarnych w krajach Afryki, a także sprawią, że pojawią się tam nowe studnie. Łącznie zebraliśmy 990zł. Z serca dziękujemy wszystkim za wsparcie, to materialne, ale też za samą obecność!

Może nam się wydawać, że ta akcja to tak naprawdę mały gest, nic nieznaczący. Jednak to ogromny krok, by realnie zmieniać świat na lepsze. Każda zaangażowana osoba, nawet, jeśli na codzień nie jest związana ze Szkolnym Klubem Wolontariusza, w ciągu kilku ostatnich dni pokazała, że dzięki poświęceniu i chęci do działania, może realnie wpłynąć na losy świata, a nawet życie innych ludzi. Bo to właśnie o życie tutaj chodzi, o godne życie człowieka i przestrzeganie jego praw.

Nie ważne, czy przygotowałeś prezentację, czy pomogłeś w ustawieniu nagłośnienia, czy poświęciłeś kilka godzin, by pomóc w przygotowaniu gry, czy włączyłeś się w zbiórkę pieniężną… Za każde twoje działanie DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy też opiekunom Szkolnego Klubu Wolontariusza i dyrekcji, która umożliwiła nam zorganizowanie akcji w szkole.

Iwona Derecka

Myiopaski.jpgwoda1.jpgPrzechwytywanie.jpgDSC_0541.jpgDSC_0543.jpg