12 stycznia odbył się  dwugodzinny wykład dr Jarosława Cymermana dotyczący „Dziadów Adama Mickiewicza. Dr Cymerman jest wykładowcą Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zaprezentował on uczniom ZS nr 2 w Lubartowie historię „Dziadów” Adama Mickiewicza jako utworu scenicznego. Utwór ten zazwyczaj uznaje się za „niesceniczny”, Jednak dr Cymerman przedstawił szereg ciekawych argumentów, na podstawie których można stwierdzić, że niektóre fragmenty „Dziadów” są wręcz „ stworzone” do przedstawienia na scenie. Uczniowie poznali również różne formy inscenizacyjne utworu na przestrzeni lat.

Z uwagi na obecną sytuację wykład miał formę zdalną. Odbył się on w ramach uniwersyteckiego projektu „Środy z Instytutem Filologii Polskiej UMCS”. Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie realizuje program tej współpracy i zamierza cyklicznie zgłaszać chęć uczestnictwa w środowych spotkaniach.

Jolanta Malczewska

Oto wstęp wykładu:

„Dziady” Adama Mickiewicza, choć napisane przez twórcę w formie dramatycznej, długo uchodziły za tekst przeznaczony przede wszystkim do czytania. Między innymi dlatego w XIX wieku – pomimo pewnych prób przenoszenia tego tekstu na scenę – nie zrobił on kariery w polskim teatrze. Dopiero w 1901 roku dzięki Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego adaptacji „Dziady” na dobre wkroczyły do repertuaru polskich scen. Od tej pory ich kolejne realizacje autorstwa najwybitniejszych reżyserów wyznaczały ważne momenty nie tylko w dziejach polskiego teatru.

Wyklad UMCS 1_wynik.pngawynik.pngat5_wynik.png