Małgorzata Sabat i Kamil Kozioł, nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, wzięli udział w dwudniowym szkoleniu we Lwowie. Jego organizatorem była Fundacja Energia dla Europy, która prowadzi projekt „Polacy na Wschodzie. Nasze zobowiązanie”.

Fundacji przyświeca przekonanie, że najważniejszym fundamentem dla formowania postawy otwartości wobec Polaków ze Wschodu powinna być rzetelna, wieloaspektowa wiedza dotycząca ich historii, tożsamości oraz wkładu w życie naukowo – kulturalne społeczności, w których przyszło im funkcjonować. Kwestia ta nabiera szczególnie istotnego znaczenia m.in. w kontekście coraz częstszych apeli dotyczących wzmocnienia procesu repatriacyjnego.

Warto wspomnieć, że podczas wyjazdu do Lwowa nasi nauczyciele spotkali się z wieloma Polakami mieszkającymi na Ukrainie. Swoje historie przedstawili m.in. Władysław Kuczyński (23-letni uczestnik wojny w Donbasie) czy nauczyciele z polskich szkół we Lwowie, a także przedstawiciele lokalnych mediów. W Brzuchowicach z kolei pedagodzy wzięli udział w polskim festynie, a także spotkali się z Konsulem oraz dr Pawłem Kowalem, byłym wiceministrem spraw zagranicznych. Nie zabrakło również części artystycznej, w ramach której nauczyciele obejrzeli spektakl w Teatrze Polskim we Lwowie.

Podsumowując, wyjazd okazał się świetną okazją do poszerzenia wiedzy pedagogów, a także do poznania sytuacji Polaków na wschodzie.

5.jpg1.jpg3.jpg4.jpg2.jpg