Już po raz drugi w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie odbędzie się Maraton Pisania Listów. Wydarzenie to jest jedną z największych inicjatyw skierowanych na rzecz obrony praw człowieka.

Odbywa się on corocznie na początku grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Akcja została zapoczątkowana przez warszawska grupę lokalną Amnesty International, ale bardzo szybko stała się wydarzeniem o zasięgu globalnym. Organizatorem Maratonu w Lubartowie jest Szkolny Klub Wolontariusza ZS2. Zeszłoroczna akcja zaowocowała niemal dwoma tysiącami listów napisanych w sprawie osób niesłusznie lub zdecydowanie zbyt srogo osądzonych i dotkniętych z tego powodu licznymi represjami, jakimi było osadzanie w więzieniach, czy nawet wyrok kary śmierci. W tym roku również nie chcemy być obojętni i w dniach 7 i 8 grudnia, w godzinach od 8.00 do 20.00, każdy będzie miał możliwość zostania obrońcą praw człowieka i wsparcia osób niesłusznie sankcjonowanych przez ich rządy. Każdy z nas może napisać list, do władz państw, które nie przestrzegają praw człowieka. Są one swoistym apelem, mających na celu uwolnienie lub polepszenie losu tegorocznych bohaterów Maratonu, ludzi odważnych, którzy nieraz stają w obronie innych i przez to są prześladowani. Zapraszamy wszystkich chętnych! Gwarantujemy wzór takiego listu, papier, długopisy i warunki do ich napisania. Wesprzeć nas można również listami napisanymi w domu i dostarczonymi do szkoły na adres: ul. Chopina 6, 21-100 Lubartów. Uwieńczeniem całej akcji będzie koncert, który odbędzie się w piątek 8 grudnia o godzinie 13.30 na Sali widowiskowej lubartowskiego „Chopina”. Będzie on przygotowany przez utalentowanych, młodych ludzi, uczniów ZS2, którym nie obca jest idea walki o lepszy świat. Zapraszamy każdego, kto znajdzie w tym czasie wolną chwilę, by posłuchać, w jak twórczy sposób młodzież potrafi dzisiaj realizować swoje cele. A wszystkie te inicjatywy mają na celu promowanie, zmotywowanie do wzięcia udziału i zrealizowanie tego szlachetnego przedsięwzięcia! Jeszcze raz gorąco zachęcamy i zapraszamy!

 

Szkolny Klub Wolontariusza